המדריך המלא על כרטיס הT-MONEY והשימוש בו לתחבורה ציבורית בקוריאה

קל מאוד להבין את מערכת הרכבת הקלה של סיאול ולהשתמש בה. במאמר זה אני אראה לך כיצד לנווט את דרכך במערכת הרכב (ובשאר סוגי התחבורה ציבורית), כיצד לקנות כרטיסים ואיך לגלות את עלות הנסיעות באמצעות כרטיס T-Money. במדריך זה תלמדו גם כיצד להקל על הנסיעה ולחסוך כסף באמצעות כרטיס T-Money.

הרכבת התחתית של סיאול היא אמצעי התחבורה הטוב ביותר, והכי חשוב, הזול ביותר שיש בסיאול. עם 23 קווי רכבת תחתית ויותר מ-720 תחנות, לסיאול מערכת רכבת תחתית ענקית המאפשרת לך להגיע לכל מקום בעיר תוך זמן קצר. לא משנה אם תרצו להגיע למלון שלכם במהירות לאחר הנחיתה בנמל התעופה אינצ'און או לחקור את המגה-עיר עם המראות, האטרקציות ואינספור השווקים שלה.

במבט ראשון, רשת התחבורה הענקית של המטרו של סיאול עשויה להיראות מעט מהממת ולתת לכם תחושה שלעולם לא תצליחו להתמצא בה. אבל תאמינו לי, להתנייד בסיאול ברכבת התחתית זה לא אירוע מסובך כמו שזה נראה. אפילו בלי שום ידע בקוריאנית, לתיירים זרים ממש קל להשתמש ברכבת התחתית בסיאול.

בכל רחבי העיר כתובות שמות תחנות הרכבת באותיות לטיניות. ניתן לשמוע את הכרזות המטרו של סיאול גם בארבע שפות: קוריאנית, אנגלית, יפנית וסינית. ואחרון חביב, מסכי ה-LCD והתצוגות הרבות ברכבות התחתית המודרניות מבטיחים שתמיד נרד בתחנה הנכונה.

המטרו של סיאול פועל מדי יום מ-5:30 בבוקר ועד חצות. ישנם גם קווי רכבת עם זמני שירות מעט ארוכים יותר. עם זאת אם אתם חיות לילה, אינכם צריכים לדאוג, אוטובוסי התחבורה הציבורית המקומיים בסיאול יביאו אתכם לתחנה הקרובה ביותר למלון שלך אפילו עמוק לתוך הלילה. כך שום דבר לא עומד בדרכו של לילה ארוך בהונגדה או בגנגנם!

אתה בהחלט לא צריך לחכות הרבה זמן לרכבת תחתית בסיאול. המטרו של סיאול פועל בדרך כלל כל 1-5 דקות. יש זמני המתנה של 10 עד 20 דקות רק לתחנות הממוקמות הרחק מחוץ למרכז העיר. לכן סביר מאוד להניח שלעיתים רחוקות או לעולם לא תשתמשו בכל אמצעי תחבורה מלבד המטרו של סיאול כדי לראות את המראות של סיאול במהלך הטיול שלכם (כמובן, אלא אם תרצו לצאת עד ממש מאוחר בלילה).

טיפ מקצוען: האם אתה חושב על העברה משדה התעופה למלון שלך? אתה לא צריך. שני שדות התעופה הגדולים בסיאול, אינצ'און וגימפו, נגישים במהירות ובקלות עם המטרו של סיאול. בין אם כחיבור אקספרס ללא הפסקה בין נמל התעופה אינצ'און לתחנת סיאול, תחנת הרכבת המרכזית במרכז העיר, או כרכבת מקשרת שעוצרת בכל תחנות הרכבת התחתית המרכזיות.

מטרו סיאול: כרטיס ועלות הנסיעה ברכבת התחתית

ישנן שתי דרכים לשלם עבור המטרו בסיאול: במזומן או בכרטיס T-Money.

אם תחליטו לשלם עבור הכרטיסים למטרו בסיאול במזומן, תצטרכו לקנות כרטיס בודד לפני כל נסיעה. ניתן לקנות כרטיסים בודדים מהמכונה בכל תחנת רכבת תחתית. כדי לעשות זאת, עם זאת, אתם צריכים לדעת בדיוק באיזו תחנה אתם רוצים לרדת כדי שתוכלו לקנות כרטיס במחיר המדויק. לכן שינויים ספונטניים בתוכניות אפשריים רק במידה מוגבלת עם כרטיס נסיעה בודד.

ברכישת כרטיסים בודדים, דמי פיקדון בסך KRW 500 נגבים על הכרטיס בנוסף לתעריף הנסיעה. לאחר השימוש בכרטיס המטרו שלך, יוחזר לך הפיקדון במכונה מיוחדת.

הרכבת התחתית בסיאול קלה וזולה יותר עם כרטיס T-Money. אתם גם צריך להטעין את הכרטיס הזה במזומן, אבל אתה יכול להשתמש באשראי השמור בכרטיס שלך עבור כל הנסיעות שלך במטרו של סיאול. אתה גם מקבל הנחה של 100 KRW על התעריף אם אתה משתמש בכרטיס T-Money כדי לשלם.

עבור 10 הקילומטרים הראשונים במטרו של סיאול, הנסיעה למבוגר עם כרטיס בודד עולה 1,350 KRW (בסביבות 1 אירו). עם כרטיס T-Money, המחיר מופחת ל-KRW 1,250. עבור נסיעות ארוכות יותר של עד 50 קילומטרים, יגבו תוספת של 100 KRW (בסביבות 7 סנט) עבור שתי אפשרויות הכרטיסים לאחר כל 5 קילומטרים נוספים.

נשמע מבלבל? זה קל. הנה דוגמה לחישוב עלויות הנסיעה במטרו בסיאול:

נסיעה מתחנת הרכבת התחתית של אוניברסיטת הונגיק ברובע הונגדה לקניון COEX בגנגנם – 20 קילומטרים ברחבי סיאול במטרו – עולה 1,550 KRW (בסביבות 1.15 יורו) למבוגר עם כרטיס בודד. עם כרטיס T-Money אתה משלם תעריף של 1,450 KRW עבור אותו מסלול מהונגדה לגנגנם.

לא הרבה חיסכון במבט ראשון, אבל כרטיס TMoney הוא באופן כללי דרך הרבה יותר נוחה להשתמש ברכבת התחתית בסיאול. במיוחד בגלל שאתם חוסכים לעצמכם את הצורך לקנות את הכרטיס שלך במזומן ואז להחזיר את הפיקדון לאחר כל נסיעה. הליך ממש מעצבן!

כרטיס T-Money ככרטיס למטרו בסיאול הוא בדרך כלל האפשרות הטובה ביותר.

טיפ מקצועי: עם שתי האפליקציות Kakao Metro ו- Naver Map תוכלו לחשב את התעריף המדויק לנסיעה ברכבת התחתית בסיאול. שתי האפליקציות יעזרו לך גם לנווט מ-A ל-B בדרום קוריאה. אלה שתיים מאפליקציות הנסיעות החשובות ביותר עבור דרום קוריאה שאתם בהחלט חייבים להוריד!

כרטיס T-Money: כל המידע שצריך

מהו כרטיס T-Money?

כרטיס T-Money הוא כרטיס נטען ללא מגע לתחבורה ציבורית בסיאול (דוגמת רב-קו המוכר והאהוב). כרטיס הפלסטיק הקטן הזה עובד גם ככרטיס לתחבורה ציבורית כמעט בכל שאר הערים בדרום קוריאה. אם אתם רוצים לבקר בבוסאן או לנסוע לאי ג'ג'ו, אתם יכולים להשתמש בכרטיס ה-T-Money שלכם כדי לשלם עבור הרכבת התחתית והאוטובוסים שם.

בנוסף, כרטיס ה-T-Money שלכם יכול לשמש גם עבור נסיעות במונית או לתשלום עבור הרכישות שלכם בחנויות נוחות, בתי קפה ומסעדות מזון מהיר – רק חפשו את הלוגו של T-Money בחנות.

איפה אני יכול לקנות את כרטיס T-Money?

אתם יכולים לקנות את כרטיס T-Money באחת מחנויות הנוחות הרבות (למשל GS25, CU או 7-Eleven) או במכונות בתחנות המטרו. כרטיס T-Money עולה 2,500 KRW פעם אחת. בסביבות 1.85 יורו, אין ברכישה הוצאה שתגדיל באופן אמיתי את עלויות הנסיעה שלך לסיאול.

אני קניתי את הכרטיס שלי לאחר הגעתי לנמל התעופה אינצ'און באולם ההגעה של טרמינל 1.

לפני שאתם קונים כרטיס T-Money וממלאים אשראי, אתם צריכים לקבל קצת מזומן. כמו כן, תמצאו כספומטים תואמים בשדה התעופה באולם ההגעה, שם תוכלו למשוך מזומן במטבע מקומי באמצעות כרטיס האשראי שלכם.

כיצד ייתכן? עבור מדינה כמו דרום קוריאה זה נשמע פרדוקסלי: בעוד שאתם יכולים לשלם עבור כרטיס T-Money שלכם בכרטיס אשראי, אתם יכולים למלא את הכרטיס שלכם רק במזומן. זה לא משנה אם אתם רוצים להטעין את הכרטיס שלכם באשראי בחנות נוחות או במכונה במטרו של סיאול.

טיפ מקצועי: כרטיס T-Money זמין בעיצובים שונים. כרטיסי מוטיב מסוימים מונפקים לפעמים תמורת KRW 5,000 ויותר. כרטיסי T-Money בעיצוב Kakao Friends ו-BTS פופולריים במיוחד. חלק מהכרטיסים הופכים לפריטי אספנים אמיתיים ולעיתים זמינים רק במהדורה מוגבלת ביותר, מה שמעלה את ערכו של כרטיס באריזתו המקורית.

האם אני יכול להחליף עם כרטיס T-Money?

עם כרטיס T-Money, תושבי סיאול יכולים לעבור בין קווי רכבת תחתית לאוטובוסים תוך 30 דקות, ויכולים לעשות זאת ארבע פעמים בחינם. מ-9 בערב עד 7 בבוקר למחרת, יש להם שעה לעשות את זה.

אם אתם נוסעים באוטובוס וברצונכם לוודא שלא תחויבו שוב בתעריף הבסיסי לאחר החלפת אוטובוס, דאגו לסרוק את הכרטיס בכל פעם שאתם עולים ויורדים מהאוטובוס. כך קטעי הנסיעה נרשמים בצורה נכונה והמרחק הנכון מנוכה מיתרת כרטיס T-Money שלכם בסוף הנסיעה.

האם מספר אנשים יכולים לחלוק כרטיס אשראי אחד?

קבוצת אנשים לא יכולה להשתמש בכרטיס בודד למטרו בסיאול או לנסיעה באוטובוס. יש צורך בכרטיסים נפרדים עבור כל אדם המשתמש בכרטיסים.

מה עלות נסיעה לילדים ברכבת התחתית בסיאול?

בסיאול יש הנחה בתעריף לילדים בגילאי שש עד 12 שנים. ילדים חייבים לשלם את התעריף המופחת באמצעות כרטיס T-Money שעליו רשום תאריך הלידה שלהם. ילדים יכולים לבצע רישום כאשר הם רוכשים כרטיס T-Money בחנות נוחות או במרכז מידע בתחנת רכבת תחתית.

אם אתם נוסעים ברכבת התחתית 10 קילומטרים, אתם תשלמו 450 KRW. אבל אם נוסעים יותר, תקבלו חצי מחיר (KRW 225).

ילדים מתחת לגיל 6 נוסעים בחינם במטרו של סיאול. יש לרכוש כרטיס רק מהילד הרביעי מתחת לגיל 6 (ולאחר מכן עבור כל ילד נוסף). שלושת הילדים הראשונים יכולים להשתמש בתחבורה ציבורית בסיאול בחינם ללא כרטיס.

מבוגרים בגילאי 13 עד 18 שנוסעים במטרו בסיאול על בסיס יומי מקבלים הנחה של 20% בנסיעות ארוכות יותר. מחירים בסיסיים מתחילים ב-720 KRW.

תקנות תעריף התחבורה הציבורית של סיאול יכולות להשתנות בכל עת, ולכן, אני מציע שתבדקו אותן שוב באתר הרשמי. אתם לא צריכים להתחמק מתעריפים, ופי 30 מהמחיר הוא העלות של זה.

האם תוקף כרטיס ה-T-Money יכול לפוג?

לכרטיסי T-Money אין תאריך תפוגה, אז אתם לא צריכים לדאוג שיגמר הכסף, והיתרה שלכם לא פוקעת, כך שאתם לא צריכים להחזיר את יתרתכם אם תתאהבו בסיאול ואתם מתכננים לחזור.

האם אוכל למשוך את הכסף מכרטיס ה-T-Money שלי?

אם יש לך כרטיס בנק קוריאני שנקרא כרטיס T-Money, אתם יכולים להוציא את הכסף מיתרת הכרטיס שלכם בכל זמן ובכל מקום, בתנאי שתוכלו לקנות שם כרטיס T-Money. עם זאת, לא יוחזר לך מחיר הרכישה של הכרטיס ותיגבה עמלה בסך KRW 500.

לחלופין, אתם יכולים לבזבז את יתרת האשראי שלכם בקניית חטיפים ומשקאות מחנויות נוחות, בתי קפה או מסעדות מזון מהיר.

טיפ: כשאתם מבקרים בסיאול, זכרו להביא את כרטיס ה-T-Money שלכם כמתנה לחברים ולמשפחה. אם אתם יכולים למצוא מזכרות שאתם אוהבים מדרום קוריאה, שתף אותן בבלוג שלנו.

רכבת תחתית סיאול: Citypass עם כרטיס T-Money מתפקד כחלופה לתשלום

בדרום קוריאה, ישנם סוגים שונים של כרטיסי תחבורה וכרטיסים עירוניים שבהם תוכלו גם לנסוע במטרו או באוטובוסים של סיאול.

דוגמה אחת כזו ל-MPass, ה-Discover Seoul Pass, או כרטיס הטיול של קוריאה היא ההטבות הנוספות שאתה יכול לקבל כשאתה משתמש בהם.

"Discover Seoul Pass" ו-"Corea Tour Card" עשויים להיות שימושיים אם תרצו לבקר באטרקציות ובאתרים רבים בסיאול.

MPass כחלופה לכרטיס T-Money

ה-MPass הוא כרטיס תחבורה המיועד במיוחד לתיירים זרים המשתמשים בתחבורה ציבורית יותר מפעם אחת ביום. תמורת מחיר קבוע, תוכלו להשתמש ברוב החיבורים ברכבת התחתית של סיאול ובאוטובוסים הציבוריים עד 20 פעמים ביום.

ה-MPass דומה לכרטיס יום או שבוע לרכבת התחתית של סיאול. עם זאת, אתם צריכים להשתמש הרבה ברכבת התחתית כדי להצדיק את קניית ה-MPass.

בדיוק כמו כרטיס T-Money רגיל, אתם יכולים להוסיף אשראי ל-MPass שלכם כדי לשלם עבור נסיעות במונית או רכישות.

גלה את Discover Seoul Pass

אתם יכולים לבקר ב-57 אטרקציות בסיאול בחינם עם Discover Seoul Pass, בנוסף יש מגוון הנחות והטבות ב-67 אטרקציות, מופעים ושותפים אחרים.

הכרטיס גם נותן לך גישה למערכת הרכבת התחתית של סיאול. אתם יכולים לקנות אותו באינטרנט ואתם יכולים להשתמש בו עד סוף התוקף. תוקפו יפוג לאחר 24, 48 או 72 שעות, כך שאתם חוסכים כסף על ידי קנייה מראש.

טיפ מקצוען: אם אתם מתכננים לטייל בסיאול, כדאי לכם לקבל את Discover Seoul Pass. הכרטיס כולל שימוש ברכבת Airport Railroad ומאפשר השכרת אופניים ל-24 שעות. שני שוברים אלו אינם מפעילים את תקופת Discover Seoul Pass. הפעלת ה-City Pass מתרחשת עם הביקור הראשון באתר או באטרקציה.

קנה את Discover Seoul Pass שלך באינטרנט ב-KLOOK, Trasy, Viator או GetYourGuide. עדיף להשוות את המחירים לפני הקנייה. תמיד יש הנחות ומבצעים עם כל ספקי הטיולים המתמחים.

כרטיס מטייל עם פונקציית כסף

כרטיס עירייה הוא כרטיס הטיול של קוריאה. כרטיס זה מאפשר לזרים לנצל את המחירים המוזלים בקוריאה. ישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות בקוריאה באמצעות כרטיס זה, כולל קניות, אוכל ובידור.

בתחנת הרכבת התחתית בסיאול, רכישת כרטיס עולה 4,000 KRW, אך הם מקבלים רק מזומן. בחנויות הנוחות, תוכלו לרכוש את כרטיס הטיול של קוריאה תמורת 4,000 KRW ולהשתמש רק במזומן כדי לשלם.

כשמדובר בחיסכון בכסף, כרטיס הטיול של קוריאה שימושי במיוחד אם אתם מתכננים לבלות מספר ימים בסיאול. הכרטיס אינו כולל תאריך תפוגה, כך שתוכלו להמשיך להשתמש בו מתי שתרצו. (יש לציין שלפעמים יש שינויי מדיניות כך שמומלץ להתעדכן לפני הרכישה)

מטרו סיאול: כך פועלת מערכת כרטיסי T-Money ברכבת התחתית

תחנות הרכבת התחתית של סיאול הן לעתים נדירות מאוד קטנות או לא עמוסות, ולפעמים, בחלקן נמצאות מרכזי קניות ענקיים. עם זאת, אפשר להיות בטוח איפה לעלות על הרכבת הנכונה, כל עוד אתם יודעים באיזו תחנה אתם צריכים לרדת.

תוכלו למצוא בקלות רבה את מיקום היעד שלכם באמצעות מפת רכבת תחתית המציגה את הצבע והמספר של קו הרכבת התחתית וכן את התחנה, ולשמור את המידע בטלפון הסלולרי שלכם.

דרך נוספת להימנע מקריאת כל המידע על כרטיס אוטובוס היא להשתמש באפליקציה שמראה לך הנחיות, זמני יציאה ומחירים.

כדי להגיע לתחנת הרכבת, עליכם להכניס את כרטיס ה-T-Money שלכם לקורא הכרטיסים המותקן ליד הכניסה לרציף. מיקומו של קורא הכרטיסים מסומן בבירור, ואין חשיבות לכיוון אליו הוא פונה.

ברגע שכרטיס האשראי נקרא, נשמע צפצוף ותוכלו להסיר את הכסף מכרטיס האשראי המאוחסן. יתרה זו של כרטיס האשראי המאוחסן שלכם מוצגת במכשיר של הקופאית.

את כרטיס ה-T-Money שלכם חייב לקרוא שוב על ידי סורק כדי לצאת מתחנת המטרו. עבור כל 5 קילומטרים נוספים שאתם נוסעים, ינוכה מכרטיס האשראי שלכם חיוב בסך 100 KRW.

ישנן מספר דרכים למילוי מחדש של כרטיס ה-T-Money שלך. אתם יכולים להטעין אותו במזומן. עם זאת, חשוב לדעת שלא ניתן לטעון את כרטיס ה-T-Money שלכם בכרטיס אשראי.

אם אתם רוצים לעבור מרכבת תחתית או אוטובוס, אתם צריכים להחזיר את הכרטיס שלכם על הרציף או האוטובוס לפני הכניסה.

אפליקציית מטרו סיאול: איך להקל על הנסיעה במטרו בעיר הענקית

נסיעה ברכבת התחתית בסיאול תהיה קלה מאוד להבנה ולניווט לאחר זמן קצר בלבד. אפילו לאתר לאן אתם צריכים ללכת כבר לא יהיה קשה.

אבל אני כן ממליץ לכם על שתי אפליקציות שיקלו עליכם את הניווט במטרו של סיאול. הם בהחלט יעזרו לכם להשתמש במערכת הרכבת התחתית כמו מקומי, כי ההנחיות עם גוגל מפות לא עובדות טוב בדרום קוריאה.

כשמדובר בקבלת הנחיות בדרום קוריאה, Naver Map היא האלטרנטיבה הטובה ביותר למפות Google. זו אפליקציה אינטואיטיבית, חינמית, והיא עובדת באותו אופן כמו שאתם רגילים אליו מ-Google.

אתם יכולים למצוא את המסלול הקצר או המהיר ביותר באמצעות תחבורה ציבורית, ברגל, ברכב או לאורך שבילי אופניים באמצעות האפליקציה הזו.

היא גם אומרת לכם כמה רחוק להגיע למקומות באמצעות תחבורה ציבורית, זמן הנסיעה ועלות הנסיעה, כמו גם אגרה למכוניות.

Kakao Metro היא אפליקציה מיוחדת שעוזרת לך למצוא את הדרך המהירה ביותר להגיע מתחנה אחת לאחרת ברכבת התחתית של סיאול. אפליקציה זו פועלת עבור מערכות הרכבת התחתית Busan ו- Daegu.

לאחר שבחרתם את חיבור הרכבת הראשון והאחרון במסלול שלכם, תוכלו לראות את שעת היציאה המדויקת, זמן ההגעה והתעריף בלחיצה אחת בלבד. תכונה זו חיונית למטיילים המתכננים לגלות את חיי הלילה של סיאול.

אפליקציית מטרו סיאול היא חינמית וקלה לשימוש.

על מנת לנצל באופן מלא את האפליקציות בהן תשתמשו בטיול שלכם, תזדקקו לגישה לאינטרנט. אם אתם מתכננים להשתמש ב-Wi-Fi ציבורי בסיאול, תוכלו למצוא בקלות נקודות חמות בחינם שבהן תוכלו להתחבר לאינטרנט.

כדי לגלות כמה קל לנסוע במטרו של סיאול, אתה רק צריך לדעת שהשימוש בכרטיס T-Money הוא קל, כמו גם כרטיס Discover Seoul Pass או Korea Tour Card עם פונקציית האוטובוס בתשלום מראש.