ההסטוריה של קוריאה

וויכוח גדול בעולם המחקר נסוב על השאלה לאיזו מדינה היתה התקופה האימפריאלית הארוכה ביותר. לקוריאה יש מדינה אימפריאלית משלה כבר למעלה מאלפיים שנה. במהלך תקופה זו באו והלכו מדינות שונות, ביניהן מדינות סיניות ויפניות. לאחר סיפוח יפן של קוריאה בסוף המאה ה -19, נאלצה המדינה שוב להתמודד עם עידן של היותה מושבה. ההיסטוריה של התקופה הקולוניאלית, כאשר קוריאה שוב נאלצה להיכנס למדינה נשלטת ביפן, עדיין מורגשת, לא רק בתוך קוריאה אלא בכל רחבי העולם כיום.

התפיסה הפופולרית ביותר בתחילת ההיסטוריה הקוריאנית היא שהיא התחילה משלוש הממלכות המיתולוגיות של קוריאה העתיקה. ניתן לחלק את שלוש הממלכות לשלוש מדינות-גוגוריאו (37 לפנה"ס עד 648 לספירה), באקג'ה (631-660 לספירה) וסילה (660-1392 לספירה). עם זאת, יש מחלוקת היסטורית רבה לגבי אופן חלוקת שלוש המדינות ומתי תחילת התקופות הללו.

שלוש הממלכות מכונות לעתים קרובות "תור הזהב" של ההיסטוריה של קוריאה. למרות שזה לא מדויק מבחינה היסטורית, היה עידן שבו ההיסטוריה של קוריאה הייתה משגשגת ושלווה. המלך הראשון של קוריאה, ארבעת מלכיו הראשונים של גוג'וסון זכו להערכה רבה וידועים בתור מלכי האלים האגדיים. על פי האפוס הקוריאני הוותיק ביותר, סמגוק יוסה, המלך הראשון של גוגוריאו בנה את סמגוקג'י האגדי, מקדש שנחשב לתחילת המדינה הקוריאנית. על פי האגדה, מלך גוגוריאו, גאקיאומון ושלושת אחיו החליטו ליצור מדינה שבה לא תהיה מלחמה ולא עריצות.

הלאומיות הקוריאנית מושרשת בגוגוריאו. שלוש המדינות המקוריות של קוריאה, בשילובן, היו גדולות יותר מכל אומה אחרת באותה תקופה. שלוש הממלכות היו מאוד מכובדות ועוצמתיות בתקופה של שלוש הממלכות, אבל זה היה גוגוריאו ששלט ברובה של צפון ומזרח קוריאה. שושלת הסונג בסין (960-1279 לספירה) ועידן ג'ויי היפני (1185–1333 לספירה) היו בשיאם בתקופת שלוש הממלכות.

מאוחר יותר התפרק גוגוריאו ותקופה של פלישה וכיבוש באה לאחר מכן. רבים מאמינים כי שושלת הגוריאו (918–1392) נבעה מאחת מחמש השושלות של סין העתיקה שכללה: ליאנג, צ'י, ווי, ג'ין וו. גוריאו הופיע לראשונה במהלך תקופת הג'אטאק המאוחרת של שושלת הסונג בסין בשנת 918 לספירה. לשושלת גוריאו הייתה שלטונו הארוך ביותר מכל מדינה בחצי האי. למרות שנמשכה בשנים 918 עד 992 לספירה, שושלת גוריאו לא שלטה בכל האזור. למרות שגוריאו כבש את רוב האזורים בצפון קוריאה, דרום קוריאה ומזרח אסיה, ההשפעה שלה עדיין נחלשה בהשוואה למה שהחזיק בה כשהוקמה לראשונה.

המדינה הבאה הייתה שילה. שילה נחשבת לרוב להרחבה של מדינת הגוריאו במקום למדינה משל עצמה, אך למדינת שילה אכן הייתה התחלה משלה. Shilla נוסדה בשנת 668 לספירה על ידי Baekjae. Baekjae היה גנרל סיני שהפך למנהיג מדינת Baekje בחלקים הצפוניים של קוריאה. באקג'אי הפך למלך השושלת שזכתה לו בתואר "ג'ונגמו", או מלך המזרח.

אחרי שלוש הממלכות, שילה הייתה הממלכה הבאה בהיסטוריה של קוריאה, והיא נמשכה שתי תקופות זמן, 668–662 לספירה ומ- 662 עד 992 לספירה. בתקופות אלה הצליחה שילה להשיג שליטה לא רק בקוריאה, אלא בחלק ממזרח סין, במנצ'וריה ובחצי האי ליאודונג.