כל האתרים המעניינים בגיונגג'ו

גיונגג'ו ידועה כאחת מהערים המחייבות ביקור בקוריאה הדרומית, ולא סתם. העיר, אשר הייתה בירת ממלכת סילה הקדומה ששלטה כמעט 1000 שנים ברוב קוריאה, כאשר בשיאה במאות ה7-9 היא היתה העיר הרביעית בגודלה בעולם.

בהתאם לכך זה לא מפתיע שתוכלו למצוא בעיר כמות מרשימה של עתיקות ומבני עבר, ולא בכדי היא נקראת 'מוזיאון בלי קירות'.

1. המוזיאון הלאומי גיונגג'ו

הדרך המומלצת להתחיל את הביקור בעיר. במוזיאות הענק הזה תמצאו מעל 30,000 פריטים מתקופת ממלכת סילה. בין היתר תוכלו ללמוד על חפצי היום יום של אנשים בתקופה זו, על כיסויי הראש שנהגו ללכת איתם, וגם למה ממלכת סילה היתה העשירה ביותר בעולם. הפריט המעניין ביותר במוזיאון הוא כתר זהב מורכב ומיוחד מהמאה ה5 שנמצא בעיר. חוץ מזה תשמחו לדעת שהכניסה למוזיאון היא בחינם, ושיש אגף שלם שמוקדש לילדים!

2. ארמון דונגגונג ובריכת וולג'י

ארמון זה הוקם במאה ה-7 כמעון הרשמי לנסיך הכתר של הממלכה. במהלך הזמן הפך הארמון למקום המרכזי בו משפחת המלוכה מקיימת מסיבות ופסטיבלים, כשבין היתר שם היה גן החיות והגן הבוטני הראשון בקוריאה. האגם ננטש לתקופה ארוכה לאחר חורבן הממלכה ורק בתקופתנו התגלה מחדש בחפירות. במקום פועל מוזיאון, אך האטרקציה העיקרית שתמצאו בו היא הגעה בלילה, כשכל המים מוארים מהביתנים שנמצאים על הגדות.

3. מצפה הכוכבים Cheomseongdae

למרות שכנראה לא תתרשמו להביט בו במבט הראשון, מצפה כוכבים זה הוא אחד הדברים המרשימים ביותר מבחינה הסטורית. זהו מצפה הכוכבים העתיק ביותר שנשאר על תילו, לא רק באסיה אלא בעולם כולו!  המבנה העתיק, שנבנה בשנת 632 לספירה בתקופת שלטונה של המלכה סיונדוק, מתפרש על מעט יותר מתשעה מטרים. כיום ניתן למצוא מסביב למצפה המון גנים מקסימים, שדות פרחים ואיזורי קברים. מצפה הכוכבים Cheomseongdae שימש במשך מאות שנים אסטרונומים, שבאו להביט אל כוכבי הלכת למעלה. כדאי לכם במיוחד לעצור בערב כשהמצפה מואר בצורה מרהיבה, והמגדל שלו בולט מול שמי הלילה.

מצפה הכוכבים Cheomseongdae

4. הר נאמסאן

הר נאמסאן יעניין אתכם אם אתם אנשים של טיולים, ואנשים שאוהבים הסטוריה. עם מסלולי טיול ציוריים המובילים לאתרים היסטוריים בגיונגג'ו, לא פלא שזה אחד המקומות הכי טובים בעיר. גובהו של ההר הוא כמעט 500 מטרים, והוא נחשב כמקום קדוש מאז תקופת סילה. מאות פסלי בודהה, מקדשים ופגודות מנוקדים על צלע ההר, לכן תכננו מראש להפיק את המרב מביקורכם, וחשבו על מסלול הטיול לפני היציאה. רצוי להתחיל את הטיול בבוקר ולהביא הרבה מים וחטיפים. הטיול בהר יכול בקלות להגיע ל5 שעות (תלוי בעצירות שתעשו כמובן). לכן חשבו את כמות המים שתצטרכו להביא.

5. מתחם תלי הקבורה

אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר בגיונגג'ו הוא מתחם תלי הקבורה. המקום שוכן במרכז העיר ומקיף 30 קברים מלכותיים המתוארכים לתקופה של ממלכת סילה. בין כמה פארקים יפים, תלוליות העפר המכוסות בדשא מאוד ייחודיות. כיוון שחלק מהתלים מגיעים לגובה של יותר מ -20 מטרים, כמעט ואי אפשר שלא להבחין בקברים בזמן השיטוט בעיר. אנשים רבים נקברו בתלוליות אלה, בנוסף נבנו קברים מזויפים מסביב על מנת להטעות שודדים פוטנציאלים ולמנוע את גניבת חפצי האומנות והמתכת שנקברו עם אליטת הממלכה. בתוך התל, הם הקשו עוד יותר את הגישה לבוזזים על ידי הטמנת האדם, קבורתו בסלע ולאחר מכן כיסויו בעפר ובעשב. הארון ממוקם בדרך כלל במרכז.

 המרשימים שבקברים הם אלה של הוואנגנאם דאצ'ונג והמלך מיצ'ו, שניהם מתוארכים ללפני כאלף שנים. מלבד טיול שליו במתחם, תוכלו להכנס לתוך קבר צ'אונצ'אנג – המפורסם ביותר במתחם – להציץ בכמה מן החפצים הרבים שנחפרו בהאתר, ולראות מבפנים איך נראה מתחם הקבר ואת ההסטוריה של המקום.

תלי הקבורה

6. מקדש בולגוקסה

מקדש בולגוקסה נבנה במקור בשנת 528 בתקופת ממלכת סילה, ושופץ בשנת 751 בשנית. המקום מרוחק 15 קילומר מהעיר ומוכרז משנות התשעים כאתר מורשת של אונסק"ו. מקדש בולגוקסה הוא יצירת מופת מוחלטת של אמנות ואדריכלות בודהיסטית. הוא נחשב למקדש המרשים ביותר בדרום קוריאה כולה. תמצאו במקדש כמה פגודות אבן מדהימות, פסלי בודהה, ושבעה מהאוצרות הלאומיים במדינה שמפוזרים ברחבי המתחם.

המקדש מתאפיין בהרמוניה מוחלטת עם נופי ההרים שמסביבו. החצרות והגנים הרבים של המקדש מהפנטים את המסתובב בהם, עם ארכיטקטורה מיוחדת המוצגת בכל מקום אליו אתה מביט.

למרות שמקדש בולגוקסה הוא בעל חשיבות היסטורית ותרבותית רבה, הוא עדיין מתפקד כאתר פולחן, כך שתוכלו לראות לעתים קרובות נזירים ועולי רגל מזמרים או מבצעים טקסים.

מקדש בולגוקסה

7. מערת סוקגורם

המערה היא חלק ממקדש בולגוקסה ונמצאת במרחק הליכה ממנו. המערה היא מקדש בודהיסטי שהוקם בערך באותו זמן עם המקדש. מעניין לגלות שהמערה, שבצורת עיגול, נחצבה לחלוטין על ידי אדם, ובתוכה נמצא פסל בודהה גדול יושב על פרח לוטוס. פסל זה הוא היקר ביותר בקוריאה הדרומית, ולכן לא תוכלו לעבור את קיר הזכוכית המגן עליו. בעבר ניסו היפנים לקחת פסל זה, לאחר שכבשו את דרום קוריאה, אך לא הצליחו להסירו ולקחת אותו. כתוצאה מנסיון זה נהרסה מערכת עתיקה ומתוחכמת שגרמה למערה להיות נטולת לחות. כתוצאה מכך הפסל מוגן, ונאסר על תיירים לצלם ווידאו וכד'.

אם אתם מתכננים ביקור במערה, יותר ממומלץ להגיע אליה ברגל ממקדש בולגוקסה. שביל שיקח לכם בערך שעה ובמהלכו תזכו לראות נופים מיוחדים מאוד של ההרים מסביב. אצל הקוריאנים מקובל לעשות את ההליכה הזו בלילה כך שמגיעים למערה בזריחה.

8. גשר Woljeonggyo

גשר וולונג -ג'יו נבנה בשנת 760 לספירה תחת שלטונו של המלך גיאונגדוק של הסילה המאוחדת. בתקופתו גשר זה היה נתיב תחבורה חשוב המחבר בין מבצר וולסונג (מרכז העיר באותה תקופה) לבין הר נאמסאן. הגשר שרואים היום הוא כמובן אינו המקורי, הוא שוחזר בשנת 2009 בהתבסס על מסמכים היסטוריים אמינים. הגשר היה עד לא מזמן גשר העץ הארוך ביותר בקוריאה הדרומית. מומלץ מאוד לבקר בלילה דווקא, אז המקום הופך למלכותי ומכובד אפילו יותר מאשר ביום.

גשר Woljeong

9. כפר העם יאנגדונג

כפר מסורתי זה הוא הגדול ביותר בקוריאה הדרומית. המקום משמש בית למשפחות הגרות בו כבר למעלה מ500 שנה. הכפר הענק כולל מורשת תרבותית, אוצרות לאומיים וחומרי פולקלור. הוא פופולרי בקרב מטיילים זרים ואפילו נסיך ויילס ביקר בכפר בשנת 1993. תוכלו להציץ אל הבתים המסורתיים ואורחות החיים העתיקים, וללמוד על התרבות והמנהגים הקונפוציאניים הנשלטים בימים ההם בחברה הגבוהה. גם אתר זה הוא אתר מורשת של אונסק"ו.

10. מתחם Bomun 

מתחם זה ממוקם באגם בומונהו, ממש מחוץ לגיאונגג'ו. זהו רובע מלא במוזיאונים, פארקי שעשועים, מגרשי גולף ומתחמי ספא. הדברים הפופולריים  באזור הם מוזיאון הדובונים , פארק השעשועים העולמי של גיאונגג'ו וכמובן מגדל התצפית המוכר. זה מקום טוב לנוח מעט מההסטוריה של העיר ולחזור קצת להווה.

 

מגדל גיאונגג'ו