אודות


על הארגון:
2d006qr
קוריאה ואני (K&I) היא עמותה ללא מטרות רווח שנוסדה ב-21 בדצמבר 2015 במטרה להוות ארגון ראשון מסוגו. השם נבחר על ידי הקהילה הישראלית עצמה ומשמעותו "קוריאה וישראל" אך גם "קוריאה ואני", והצבע הרשמי של הארגון הוא סגול כשילוב של אדום וכחול – צבעי הדגל הקוריאני.

כמו כן, הכירו את סק בורה – הדמות הרשמית של הארגון שלנו שצוירה על ידי עדן כהן. כפי שנאמר קודם, סגול הוא הצבע הרשמי בשל היותו שילוב של צבעי דגל קוריאה, ולכן בורה (בקוריאנית: סגול) היא הדמות הרשמית המייצגת אותו ואת האירועים שלו. בחירת השם של בורה גם היא הייתה תוצאה של תהליך תקשורתי מוצלח עם הקהילה הישראלית.

מטרות הארגון:
לעודד יחסי ישראל-קוריאה, להעלות מודעות בין שתי המדינת ולשזור יחד את הקהילות הקיימות בארץ – המוזיקה הקוריאנית, הדרמות הקוריאניות ואוהבי תרבות קוריאה. מטרתנו העיקרית היא לפתח קהילה אחידה אחת במקום המון יחידות קטנות ומפולגות, כמו כן להכיר בניהם ולקדם את התרבות הקוריאנית על כל רבדיה.

About Us

2d006qrK&I is a non-profit organization founded in December 21th 2015 with a vision of being the first organization of that kind in
Israel. Its name was chosen by the Israeli community itself to represent our organization. The meaning behind it is "Korea&Israel" but also more personal meaning – "Korea&I". The official color of the organization is Purple, which is a mix of Red and Blue – The Korean flag color.

Also, meet Saek Bora (Borasaek; 보라색), the organization’s official character drawn by Eden Cohen.
As we said earlier, purple is our main color due to the combination of the Korean flag colors, and so Bora is going to represent our events and activities in the future. Picking the name was also a result of a successful conversation with our audience.

Our Goals
To encourage Korea-Israel relationships and to raise knowledge of the similarities between the two countries. Also, to bind together the existent communities – Korean Music, Korean Drama and Korean Tradition lovers. Our mission is to develop one united Pro-Korea community instead of many divided groups and interest each one of them in what the other have to offer.

פוסטים אחרונים מהפייסבוק

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) This endpoint requires the 'manage_pages' or 'pages_read_engagement' permission or the 'Page Public Content Access' feature. Refer to https://developers.facebook.com/docs/apps/review/login-permissions#manage-pages and https://developers.facebook.com/docs/apps/review/feature#reference-PAGES_ACCESS for details.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.
Free Web Hosting