מונחים שימושיים לקייפופיסט המתחיל!

22 ביוני 2016

כללי

אין תגובות

Untitled-2

כולנו נכנסנו לקייפופ בשלב זה או אחר של חיינו (אם לא – סביר להניח שלא היינו פה, באתר שמתמקד בקידום התרבות הקוריאנית). ובהתחלה, קצת קשה להבין מה בדיוק רוצים מאיתנו, מה זה דביוט, פאנדום, ביאס, וכו'.

בדיוק בשביל זה עשינו רשימה של כל המונחים שעולים בשיחות יום-יומיות בין קייפופיסטים. אם אתם מתבלבלים במשהו, או רוצים להסביר לחברים ולמשפחה על מה בדיוק אתם מדברים – זה המקום!

 • קייפופ – K-pop, הוא השם הכולל למוזיקה הפופולרית בקוריאה. על אף שרוב השירים הם אכן פופ, ישנן גם להקות ששרות בסגנונות אחרים, כגון ראפ, היפ הופ, רוק, וכדומה, וגם הם ייחשבו כקייפופ.
 • פאנדום – מאנגלית; fan domain, מרחב הערצה. מחוץ לקייפופ הכוונה לדבר כלשהוא שאתם מעריצים – ספר, סדרה, להקה, וכו'. בקייפופ הכוונה היא באופן ספציפי לקבוצת מעריצים של להקה כלשהיא, כאשר לכל להקה (כמעט, אלא אם כן היא חדשה) יש שם פאנדום משלה. לכל פאנדום יש גם צבע (או טקסטורה) ששייך לו. הדבר יכול לעיתים לגרור מריבות בין פאנדומים, כאשר פאנדום חדש "לוקח" צבע שקרוב לצבע של פאנדום אחר. לפאנדום רשמי יש גם זכויות משפטיות. לדוגמא; הפאנדום של סופר ג'וניור זה ELF והצבע שלהם הוא כחול ספיר, הפאנדום של 2NE1 הוא בלאק ג'ק והצבע שלהן ורוד פוקסיה, וכו'. ישנן להקות שגם לממברים עצמם יש פאנדומים וצבעים משלהם, כמו שייני או רד וולווט.
 • ביאס – מאנגלית; bias, העדפה. הכוונה היא לחבר או חברת להקה שאתם מעדיפים יותר משאר חברי הלהקה. לדוגמא; הביאס שלי בסופר ג'וניור הוא היצ'ול, הביאסית שלי בסיסטאר היא היורין.

אולטימייט ביאס – ultimate bias, הביאס האולטימטיבי. הכוונה היא לאיידול אחד שאותו אתם אוהבים יותר מכל איידול אחר. לדומגא; האולטימייט ביאס שלי הוא היצ'ול.
בדרך כלל לאנשים יהיו הרבה ביאסים מתוך כל להקה שהם אוהבים, אבל אולטימייט ביאס יהיה להם רק אחד. יש כאלה שיש להם יותר מאחד, אבל בדרך כלל הכוונה היא לזה שאתם הכי הכי מעריצים.

 • The big 3/5– הכוונה היא ל3 או 5 החברות הגדולות ביותר בקוריאה הנסחרות בבורסה. 3 החברות הגדולות הן SM Entertainment, YG Entertainment ו- JYP Entertainment, כאשר בשנת 2014 גם Cube ו- FNC Entertainment הצטרפו אליהן, ויצרו את ה5 הגדולות.
 • להקות נוגוז – נוגו, בקוריאנית 누구, מילולית "מי". צורה מזלזלת להתייחס ללהקות לא מוכרות, כלומר "מי אלה בכלל?".
 • אנדרגראונד – מאנגלית; underground. הכוונה היא לאמנים ולהקות אינדי, אשר לא חתומים בחברות הפקה ממוסחרות. ישנן חברות שהן חברות אינדי, אך הן לא פועלות על כסף.
 • דביוט – מאנגלית; debut, הופעה ראשונה, התחלה של משהו. הכוונה היא לשיר הראשון שלהקה מוציאה, אם כי לפעמים להקות משחררות שירים לפני הדביוט הרשמי. הדביוט הרשמי הוא כאשר הלהקה מתחילה להופיע בתוכניות טלוויזיה כגון מיוזיק באנק, אמ קאונטדאון וכו', ולקדם את עצמה כלהקה. לדוגמא; שיר הדביוט של אקסו היה Mama, אף על פי שהם הוציאו את השירים What is love ו- History לפני.
  את תאריך הדביוט סופרים לפי הפעילות הרשמית הראשונה של הלהקה – לעיתים זו ההופעה הראשונה שלהם והקליפ יוצא אחר כך (לדוגמא; סופר ג'וניור), לעיתים הקליפ הרשמי יוצא לפני ההופעה הראשונה (לדוגמא; 2NE1). ברוב המקרים הקליפ וההופעה יוצאים באותו יום.
 • טרייניז – מאנגלית; trainees, חניכים, מתלמדים. הכוונה היא לתקופה שבה אנשים מתאמנים לקראת דביוט, בה הם לומדים איך לרקוד, לשיר, לעשות ראפ, לעמוד מול מצלמה, איך להתראיין, וכל מני דברים כאלה. תקופה זו יכולה לקחת בין מספר חודשים עד שנים רבות, תלוי בבן אדם. למשל, באקהיון מאקסו היה טרייני במשך פחות משנה, ולעומת זאת ג'ו קוון מ2AM היה טרייני למעלה משבע שנים. בחלק מהחברות הטריינינג הוא בתשלום, כלומר הטרייניז צריכים לשלם על מנת ללמוד את כל הדברים, ובחלק מהחברות זה בחינם, והאיידולים מחזירים את הכסף לאחר הדביוט שלהם.

עד 2010 היה "סחר בטרייניז"; החברות היו מחליפות בין הטריינים שלהם אם הטרייני לא היה מתאים לחברה. למשל, ג'י דרגון היה טרייני באסאמ והם העבירו אותו לYG. אנחנו לא יודעים אם הדבר נמשך עד היום או לא.

 • רוקיז – מאנגלית; rookies, טירונים. הכוונה היא לאיידולים/להקות שהזמן מהדביוט שלהם הוא פחות משנה. למשל, בשנת 2016, הרוקיז הנוכחיים הם להקות כגון imfact, astro, knk, שעשו דביוט בתחילת השנה.
 • קאמבק – מאנגלית; comeback, חזרה. הכוונה היא לכל שיר או אלבום שלהקה או זמר מוציאים שהוא לא שיר הדביוט שלהם. בניגוד לכוונה של המילה בעולם המערבי שמדברת על להקה שהתפרקה ועשתה איחוד, או נעלמה לחלוטין מסצנת המוזיקה לשנים רבות ואז חזרה, בקייפופ קאמבק מתייחס לכל שיר שלהקה מוציאה.
 • שיפים – מאנגלית; ship, קיצור ל- relationship (נקרא גם "ספינה"). הכוונה היא לזוגות שאנשים ממציאים. "לשפפ" (באנגלית, to ship) זוג זה למעשה לחשוב שהם יהיו זוג יפה ביחד. למשל, שיפ גדול בעולם הקייפופ הוא "אונהא", אונהיוק ודונגהא מסופר ג'וניור. הם אמנם לא ביחד באמת, אך מעריצות אוהבות לחשוב עליהם ביחד, לכתוב עליהם פאנפיקים (סיפורי מעריצים), ויש כאלו שאף מאמינות שהם באמת זוג. שיפים הם בעיקר בשביל הכיף ואין מה להיכנס למריבות עם אנשים כי הם לא משפפים מה שאתם כן 🙂
 • פאנפיקים – מאנגלית; fanfic, fan fiction, סיפורת מעריצים. לא רק בקייפופ, פאנפיקים הם סיפורים שמעריצים כותבים על דברים (סרטים/ספרים/סדרות/להקות/וכו') שהם אוהבים. בקייפופ, המעריצים כותבים על האיידולים והלהקות שהם אוהבים. עולם הפאנפיקים הוא עולם רחב ביותר ויש בו סגנונות שונים; רומנטיקה, דרמה, אנגסט (דיכאון), סמאט (ארוטיקה), קראק (פאנפיק מצחיק/הזוי) וכו'.
  בפאנפיקים יש דירוגים שונים, כמו בסרטים או סדרות טלוויזיה.
  G – דירוג כללי; אין בפאנפיק שום תוכן שלא מתאים אפילו לילד הקטן ביותר.

PG – יכולות להיות מעט קללות אך לא משהו קשה מדיי. דירוג מאוד נמוך.

PG-13 – קללות, נשיקות (או טיפה יותר מזה), מעט אלימות.

R – קללות, סקס לא מתואר, אלימות.

NC17 – סקס ואלימות גראפיים, תיאורי מוות. הדירוג הגבוה ביותר, לא מומלץ לקריאה מתחת לגיל 17.

 • קללת חמש השנים – אמונה טפלה שהייתה קיימת בעיקר בעבר, שלפיה להקות בנים שעברו חמש שנים מאז הדביוט שלהם, יקרה להם משהו רע בשנים הבאות. למשל תאונות דרכים, עזיבה של ממבר, פירוק, תביעה וכו'. לדוגמא – התביעה של JYJ את SM שהובילה לפירוק של DBSK הייתה ב2009, שש שנים לאחר הדביוט של הלהקה. ייתכן כי האמונה הטפלה לגבי החמש שנים התחילה מזה שהלהקות של הדור הראשון התפרקו אחרי חמש שנים, אם כי הסיבה לכך הייתה שהחוזה שלהם היה רק לחמש שנים, ולאחר מכן הם פשוט לא חידשו אותו.
  ללהקות בנות, הקללה היא על שבע שנים.
 • OST– מאנגלית; original sound track, שיר שנכתב במקור לדרמה או סרט. לעיתים יוצא לשיר גם קליפ (שמבוסס על סצנות מהדרמה/סרט), אבל לא תמיד. הרבה פעמים מי ששר את השיר הם איידולים או להקות. אם איידול משחק בדרמה/סרט הרבה פעמים הוא או ממבר אחר מהלהקה שלו ישיר את השיר לדרמה/סרט.
 • סינגל – שיר/קליפ שיוצא לבד, לעיתים עם עוד שיר אחד או שניים, אבל לא יותר מזה. הרבה להקות חדשות משחררות רק סינגל בתור הדביוט שלהם, כדי לראות אם יש להם קהל לפני שהם משחררים עוד שירים. סינגל יכול להיות או דיגיטלי (אלבום שיוצא רק להורדה באינטרנט) או פיזי (אלבום שניתן לקנות בחנות).
 • מיני אלבום – אלבום קצר של 5-6 שירים. בדרך כלל יוצא גם כאלבום פיזי.
 • אלבום מלא – אלבום של 10 שירים ומעלה. תמיד יוצא גם כאלבום פיזי.
 • ריפאקג' – מאנגלית; repackage, עטיפה מחודשת. בדרך כלל יהיה של אלבום מלא. הכוונה היא לאלבום שמשחררים מחדש, עם טייטל (קליפ) חדש, ועוד 2-3 שירים, בנוסף לאלבום הקודם שכבר יצא. לדוגמא – האלבום magic של סופר ג'וניור הוא ריפאקג' של האלבום devil.
 • סקנדל דייטים – כאשר אתרי חדשות צהובים מפרסמים תמונות של איידול/ית עם בחור/ה מהמין השני, ומפיצים שמועה על כך שהם יוצאים. הרבה פעמים אין ביסוס לטענה ואותם אנשים נפגשים כי הם חברים טובים, ואין ביניהם קשר רומנטי, אך הדבר יוצר "סקנדל". במידה שהדבר כן מבוסס, והם באמת יוצאים, הדבר גורר רעש ותגובות רבות, בדרך כלל לא טובות, מצד המעריצים. לדוגמא, כאשר גילו שבאקהיון מאקסו וטאיון מSNSD יוצאים, מעריצות רבות כעסו, ביטלו את הכרטיסים למחזמר שבאקהיון שיחק בו באותו זמן, וקיללו את טאיון בחשבון האינסטגרם שלה.
 • Netizens – מאנגלית, "אזרח האינטרנט", אדם הפעיל בפורומים ואתרי אינטרנט. בקייפופ, הכוונה היא לאנשים שנמצאים בפורומים ואתרים שמתמקדים בקייפופ. חשוב לציין שמתי שאתרי חדשות צהובים כגון קוריאהבו מפרסמים תגובות של netizens, הם לוקחים תגובות ספציפיות מפורומים שמתאימות לטענה שלהם, ולא בהכרח משקפות את הדעה הכוללת. לכן, ברוב המקרים, אפשר לשים על הnetizens פס.
 • מאקנה – מקוריאנית, maknae, הממבר הכי צעיר בלהקה.
 • לידר – מאנגלית, leader, מנהיג. הממבר שהתפקיד שלו הוא להנהיג את הלהקה. לעיתים הוא יהיה הממבר הכי מבוגר (כמו בסופר ג'וניור ושייני) אבל לפעמים זה יהיה ממבר צעיר יותר שיש לו יותר ניסיון, לעיתים אפילו אחד הממברים הצעירים (כמו זיקו מבלוק בי, ו-וולים מפלייבאק, שהיא גם המאקנה).
 • סונבא – מקוריאנית, sunbae, 선배. הכוונה היא לאנשים שנמצאים יותר זמן ממך באותו מקצוע שלך. למשל, שינהווא, שעשו דביוט ב1999, הם הסונבא של אקסו אשר עשו דביוט ב2012.
 • הובא – מקוריאנית, hoobae, 후배. הכוונה היא לאנשים שחדשים יותר באותו מקצוע. למשל, אקסו הם ההובא של שינהווא.

חשוב לציין כי בקוריאה ובתרבות הקוריאנית, כבוד למבוגרים ולסונבאז שלך מאוד מאוד חשוב. בקוריאנית יש שלוש רמות של כבוד בדיבור, ולכן אתה תמיד תפנה לסונבא בצורת דיבור מכובדת, בעוד שלהובא אתה יכול לפנות בצורת דיבור פשוטה.

 • דור 0 – הכוונה היא לדור שהקים את חברות ההפקה, עוד לפני שיצאו להקות קייפופ. לדוגמא, SM Entertainment הוקמה ב1989, אך הלהקה הראשונה שלהם יצאה רק ב1996.
 • דור ראשון – הדור שהתחיל עם H.O.T ב1996 ונגמר ב2003. הלהקות הראשונות שהוקמו בקייפופ, היו ממוקדות בעיקר בקוריאה. שיטת הקידום בדור זה הייתה בעיקר בתוכניות מוזיקה. מכיוון שעוד לא ממש היה אינטרנט בתקופה זו, הקשר של המעריצים ללהקה היה שליחת חבילות לחברה, או להתקשר אל החברה בטלפון.
  דוגמאות ללהקות מדור זה – שינהווא, SES, 1TYME, G.O.D.
 • דור שני – הדור שהתחיל ב2003 ונגמר ב2012. שיטת הקידום בדור זה הייתה בתוכניות מוזיקה, פאנקאפה (פורומים של להקות באתר daum הקוריאני), ולקראת הסוף גם התחיל שימוש בטוויטר ואינסטגרם. הקשר של המעריצים ללהקה היה בעיקר בפאנקאפה, ובסוף גם בטוויטר. בדור זה התחיל גל ההאליו, והקייפופ יצא מקוריאה. הרבה מאוד מעריצים הכירו את הקייפופ בסביבות 2008-2010 עם להקות כמו DBSK, סופר ג'וניור, ביג באנג ו2NE1 אשר התפרסמו לקהל הרחב בשנים אלו.
  דוגמאות ללהקות מדור זה – אפיק היי, שייני, SNSD, מיס איי, 2PM.
 • דור שלישי – הדור שהתחיל ב2012 ועדיין נמשך גם היום. שיטת הקידום בדור זה הינה דרך האינטרנט. לכל להקה וכמעט לכל איידול יש משתמשים ברשתות חברתיות כגון טוויטר, אינסטגרם, סנאפצ'אט וכו'. הלהקות מקדמות את עצמן במשתמשים אלו, ויש קרבה מאוד גדולה ביניהם לבין המעריצות. בשנה האחרונה (נכון ל2016) נפתחה אפליקציה בשם V אשר בה להקות וזמרים יכולים לעשות שידורים חיים במהלכם הם יכולים לדבר עם מעריצות. ללהקות רבות יש ערוץ באפליקציה זו וככה הם מקדמים את עצמם ומתקשרים עם המעריצות באופן שוטף. כמו כן, בדור זה להקות מתחילות לקבל יותר חופש יצירתי באלבומים. בעוד שבדורות קודמים לרוב השירים של הלהקה היו נכתבים על ידיי מלחינים וכותבי שירים בחברה או נקנים מאמנים בחו"ל, כיום יש יותר להקות שכותבות ומלחינות לעצמם את השירים, כגון סבנטין ואייקון.
  דוגמאות ללהקות מדור זה – אקסו, 24K, BTS, BAP, AOA, טווייס.
 • היונג – מקוריאנית, hyung, 형, מילולית אח גדול. צורת פנייה של בחור לבחור שמבוגר ממנו.
  נונה – מקוריאנית, noona, 누나, מילולית אחות גדולה. צורת פנייה של בחור לבחורה שמבוגרת ממנו.
  אופה – מקוריאנית, oppa, 오빠, מילולית אח גדול. צורת פנייה של בחורה לבחור שמבוגר ממנה.
  אוני – מקוריאנית, unnie, 언니, מילולית אחות גדולה. צורת פנייה של בחורה לבחורה שמבוגרת ממנה.
  דונגסאנג – מקוריאנית, dongsaeng, 동생, מילולית אח/ות קטנ/ה. שם לבחור או בחורה שצעיר/ה ממך.
 • אגיו – מקוריאנית, aegyo, 애교. התנהגות חמודה, בדרך כלל פרצופים או קול חמוד. בדרך כלל גורמים למאקנה לעשות את זה מכיוון שהם הכי צעירים והם אמורים להיות חמודים, אך לא תמיד זה באמת נכון וזה סתם נראה מביך. פעם בכמה זמן יש אופנה חדשה של אגיו, למשל "בוינג בוינג" שהיה מאוד פופולרי ב2012, ב2015 לאחר שיונה מSNSD עשתה שיר כלשהוא בתוכנית weekly idol הוא גם נהיה פופולרי, וכיום לאחר היציאה של השיר Cheer up של טווייס אנשים עושים את השורה "shy shy shy" מהשיר בתור אגיו.
 • פאנסרביס – מאנגלית, fan service, מילולית שירות מעריצים. הכוונה היא לכל דבר שהאיידולים עושים עבור המעריצים, בשביל לגרום להם להתלהב. לדוגמא, כאשר ממברים מתנשקים על הבמה או נוגעים אחד בשני, זה נחשב לפאנסרביס מכיוון שהם עושים את זה בשביל להלהיב את המעריצות. כמו כן, גם לעשות אגיו נחשב כפאנסרביס, מכיוון שזה עבור המעריצות.
 • סקינשיפ – מאנגלית, skinship, קיצור של skin relationship. הכוונה היא לנגיעות וקרבה פיזית בין הממברים. הרבה פעמים סקינשיפ נעשה בתור פאנסרביס.
 • תוכניות מוזיקה – בתוכניות אלו להקות וזמרים מופיעים עם השיר שהם מקדמים באותו זמן,. תוכניות אלו משודרות בטלוויזיה.
  כשלהקות עושות קאמבק או דביוט הן לפעמים מופיעות תחת קטגוריה של "קאמבק/דביוט סטייג'", אשר הינן הופעות מיוחדות עם יותר משיר אחד או במה מיוחדת.
  בשבוע האחרון לקידומים הן מפיעות עם "גודביי סטייג'", שזה שבוע הופעות לסיום הקידומים, לפעמים עם גירסה מיוחדת לשיר הקידום.
  בתקפות מסויימות כמו ראש השנה הסיני, חג מולד, קונצרטים של תוכניות מוזיקה או כי סתם כי התחשק להם- יש ספיישל סטייג', שאלה הופעות מיוחדות וחד פעמיות של כמה אומנים מתוך חברה או שיתוף פעולה של כמה אומנים מחברות שונות או להקה מסויימת, בגירסאות מיוחדות לשירים או לשיר חדש.
  תוכניות מוזיקה לפי ימים:
  The Show – יום שלישי
  Show Champion – יום רביעי
  M! Countdown – יום חמישי
  Music Bank / Simply K-Pop – יום שישי
  Show! Music Core – יום שבת
  Inkigayo – יום ראשון

לחלק מהתוכניות יש ערוץ רשמי ביוטיוב אשר אליו הם מעלים את כל ההופעות.

Related Posts

אירוע הוקרה למתנדיה הקייפופ וורלד פסטיבל 2019!

13 בדצמבר 2019

כללי

אין תגובות

אתמול נערך ערב הוקרה למתנדבי הקייפופ וורלד פסטיבל בשגרירות קוריאה, בליווי אוכל קוריאני וישראלי, הופעות שירה וריקוד וכמובן שי צנוע 🙂 אנחנו רוצים שוב להודות לכל המתנדבים שבאו ותרמו מזמנם לאירוע, בלעדיכם הוא לא היה נראה אותו הדבר! וכמובן תודה לכל הנפשות הפועלות בעמותה ולשגרירות קוריאה שאירחה אותנו אתמול באירוע מקסים. ואם גם אתם רוצים להצטרף […]

Read More

דוכני אוכל בכנס הקיי-פופ וורלד פסטיבל 2019!

קייפופ פסטיבל 2019 יהיה טעים במיוחד!!! השנה דאגנו להביא לכם 2 דוכני אוכל עם מגוון ריחות וטעמים מקוריאה דוכן אוכל 🍜 גם השנה יתארח אצלנו פוד טראק Namu Namu Korean Food עם Japchae, Bulgogi , מנדו (כיסונים) במילויים שונים ומנות קוריאניות קלאסיות נוספות, מחירים 25-35 ש״ח למנה (כשר) דוכן קינוחים ושתיה קרה 🍧 ❄❄❄ שלג […]

Read More

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים מהפייסבוק

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.
Free Web Hosting