[חדשות] הדרום מול הצפון – הרצון לחימוש בנשק גרעיני.

22 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

"לא החימוש הגרעיני של צפון קוריאה ולא ההיערכות הגרעינית של ארה"ב ישפרו את המצב הבטחוני מול צפון קוריאה." כך טען אמש איש בכיר בבית הלבן. "אני לא חושב שהחזקת נשק גרעיני בדרום קוריאה תמנע מצפון קוריאה לנקוט בצעדים צבאיים נגד הדרום; וזה בגלל שהצפון, סין ושאר העולם יודעים שיש לנו כבר יכולת צבאית, קונבנציונאלית ועוד, שיכולה להשתגר מארה"ב ומכל מקום אחר." כך אמר לתקשורת ג'ון וולפסטל, מנהל בכיר לבקרת נשק ואי הפצת נשק בבית הלבן.

הניסוי הגרעיני החמישי של צפון קוריאה בנשק גרעיני שהתקיים החודש העלה קולות רבים בדרום קוריאה המבקשים להתחמש גם הם בנשק גרעיני למטרות ביטחון – הן מהמפלגות השמרניות והן מהאופוזיציה הליברלית. הממשלה, בראשות הנשיאה פארק גון היי, דחתה את הרעיון משום שהוא נוגד את עיקרון אי-ההתחמשות של חצי האי. נאמר גם כי לפעולות הללו יכולות להיות השפעות שליליות על הניסיון לשים קץ לתוכניות הגרעיניות של צפון קוריאה.

המשך לקרוא

קוואן-אום – בי"ס למדיטציה קוריאנית

22 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

שלום חברים!
ברצוננו לספר לכם על בית ספר למדיטציה קוריאנית – קוואן אום, הפועל גם בארץ. בית הספר נוסד על ידי זן מאסטר סונג סאן – הזן מאסטר הקוריאני הראשון אשר התגורר ולימד במערב. מטרת בית הספר הינה להפוך את תרגול הזן בודהיזם ותרגול מדיטציה לנגישים לאוכלוסיה ההולכת הגדלה של תלמידים ברחבי העולם; מה גם שצורות תרגול המדיטציה מאוד פשוטות וקל ללמוד אותן.
בחדר הדהרמה, צורות התרגול נעשות ביחד ובצורה אחידה. התרגול שלנו תומך בתרגול של האחר: אנו קדים באותו הקצב, שרים ביחד ויושבים בשקט עד לסיום זמן הישיבה. הכי חשוב לזכור שלא משנה איזה צורת תרגול אנו עושים, אנחנו מרוכזים במה שאנו עושים באותו הרגע. כאשר קדים – רק קדים, כאשר שרים – רק שרים, כאשר אנו יושבים – רק יושבים. זה הכל.

ביום שבת הקרוב (24/09/2016) תהיה להם שבת זן בתל אביב בין השעות 8:30-13:30; לפרטים והרשמה בטלפון 053-2714595 (שלומי).
בנוסף, הם מארגנים ריטריטים במקומות שונים בארץ – לפרטים באיוונט:
https://www.facebook.com/events/582756961910644

לפרטים נוספים אודות המדיטציה, אירועים המאורגנים על ידיי בית הספר, מחירים וכל דבר אחר, כנסו לאתר שלהם – http://www.kwanumisrael.org/

המשך לקרוא

[גאווה ישראלית] אבי וסנדי טסות לייצג את ישראל בתחרות הקייפופ פסטיבל

20 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

ערב טוב 🙂
ליאור גוליאנקה, חברה בארגון, סעה לשדה התעופה בבן גוריון על מנת להפרד לשלום מאביב וסנדי שטסו לקוריאה כדי לייצג את ישראל בתחרות הקייפופ-פסטיבל; התחרות תתקיים ב30.09 בצ'אנגוון. סנדי ואביב מייצגות את ישראל, שהיא אחת מבין 15 המדינות היחידות שנבחרו לעלות לשלב התחרות בקוריאה – כשלעצמו גאווה גדולה מאוד.

מחזיקים להן אצבעות ומאחלים להן המון בהצלחה!
גאים בכן 💪 화이팅!

המשך לקרוא

[חדשות] צעיר ישראלי בביקור בצפון קוריאה

19 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

בוקר אור לכולם 🙂
מוקדם יותר השבוע התראיין ניקולאי טלייסניק, בוגר תיכון, על המסע שלו בצפון קוריאה בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא. ניקולאי מספר שהצפון סיקרן אותו מאוד, מה שגרם לו לחקור רבות אודותיו ובסופו של דבר לתכנן את הגעתו לשם. בנוסף, ניקולאי פרסם פוסט מורחב בפייסבוק הפרטי שלו שנועד להבהיר כמה נקודות:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1400370426658569&id=100000568750764

לא פעם נשמעים קולותיהם של אנשים המבקרים בצפון קוריאה, והיא שמחה לקבל את התיירים לחיקה ולהראות להם באופן קפדני ומתוכנן מראש את הדברים שהיא שואפת שיופצו הלאה לעולם המערבי. זאת תוך השתדלות יתרה להסתיר את העוני, את האלימות ואת הדיכוי השוררים בה. ניקולאי חושף בפוסט שלו את הדברים שדווקא לא ציפה שיקרו, את המראות הלא מתוכננים ואת התובנות האישיות שלו מהאירוע.

אנחנו ממליצות בחום לקרוא את הפוסט של ניקולאי ולהתרשם מהמציאות בצד הצפוני של קוריאה. נשמח לשמוע את דעתכם בנושא.

המשך לקרוא

[קייפופ] לי סו מאן זכה בפרס בין לאומי

17 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

תגידו מזל טוב ללי סומאן, המייסד של חברת S.M. Entertainment – הקוריאני הראשון שזכה בפרס "Asia Game Changer" לשנת 2016.

הפרס הוענק על ידיי "The Asian Society", ארגון אשר הוקם ב- 1956 ומטרתו להרחיב את הבנת שאר העולם לגבי ארצות אסיה.
הפרס מוענק למנהיגים שונים אשר משנים את המשחק העולמי מעבר לאסיה בתחומים כגון כלכלה, פוליטיקה, אמנות, תרבות, עסקים וחינוך. הארגון בחר בלי סומאן בשל היותו אחד מחלוצי התרבות הפופולרית המודרנית בקוריאה – הקייפופ, ובשל עזרתו להפיץ את הקייפופ ברחבי העולם.

לי סומאן הקים את החברה S.M. Entertianment ב- 1989, וב- 1996 הקים את הלהקה H.O.T שהייתה להקת הקייפופ הראשונה שהצליחה בקוריאה. להקות נוספות שהשפיעו מאוד על הקייפופ גם בקוריאה וגם בעולם היו DBSK, שהיו הלהקה הראשונה שהופיעה בטוקיו דום ביפן, סופר ג'וניור, שהיו הלהקה הראשונה שעשתה סיבוב הופעות בדרום אמריקה, בואה שהייתה אחת מהראשונות שהצליחו בארצות הברית. שייני ורד וולווט נבחרו ללוות את נשיאת דרום קוריאה בביקוריים רשמיים שלה ברחבי העולם. להקות נוספות כגון גירלס ג'נריישן ואקסו הצליחו ברמה עולמית והגדילו את מספר מעריצי הקייפופ בעולם.

טקס חלוקת הפרסים ייערך בבניין האו"ם בניו יורק ב- 27/10/2016, ויכלול מספר אנשים חשובים מהאיחוד האסייאתי.

המשך לקרוא

[הידעת?] אידיאל היופי בקוריאה

16 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

13661981_1764125510468925_3549803273938559321_o

דרום קוריאה ממוקמת במקום הראשון כמדינה בה מנותחים האחוז הגדול ביותר של אנשים, כשבין שליש לחמישית מהאוכלוסייה עברה תחת סכין המנתחים והפופולאריים שבהם הם ניתוחי עיניים, אף ולסת (ארה"ב לעומת זאת במקום השישי). השגרה הזו כל כך נפוצה בדרום קוריאה שתוכלו למצוא ברחובותיה פרסומות ושלטי ענק המעודדים אזרחים לעבור ניתוחים תוך שימוש בסלוגנים מפתים ותמונות לפני ואחרי מרשימות; ואנשים רבים מגיעים מכל קצוות תבל לעבור ניתוח ב"בירת הניתוחים הפלסטיים" המאפשרת להם לקבל שירות בחצי עד שליש מהמחיר במדינת האם שלהם. עם זאת, העידוד והדרבון לעבור ניתוחים פלסטיים מתנגשים עם המסורתיות והשמרנות של קוריאה.

בנוסף, מודל היופי הקוריאני הוא במפתיע – מערבי מאוד. כפי שאומרת האמרה הידועה "הדשא של השכן ירוק יותר", כך הקוריאנים מנסים ככל האפשר להיפתר מכל סממן אסיאתי שלהם. הבולט שבניתוחים הוא ניתוח העפעפיים, שהופך את העין האסיאתית מבעלת עפעף שטוח לבעלת עפעף כפול. בנוסף, קוריאנים רבים מרכיבים עדשות צבעוניות שנועדו להגדיל את העין שלהם ולטשטש את הסממנים האסיאתיים שלה. אידיאל הלסת הוא שתהיה משולשת ככל הניתן (מכונה גם כV-LINE) ואף סולד ככל האפשר.

בשיטוט מהיר ברחובות קוריאה ניתן לזהות את מודל היופי בצורה ברורה מאוד – אנשים בהירים עם אף קטן וסולד, עיניים גדולות ופתוחות, לסת שפיצית באזור הסנטר ומשולשת בחלקה העליון ותסרוקות על פי צו האופנה. ניתוחי עפעפיים הם כבר עניין של מה בכך, ונערות תיכוניסטיות זוכות לקבל ניתוח כמתנה על הישיגיהן הטובים בלימודים; אך לרוב אנשים נוטים להסתיר את העובדה שעברו ניתוחים אחרים וזאת משום שמרוב שהם נפוצים בקוריאה קיימת נדירות מסוימת באנשים שעומדים בסטנדרט היופי הקוריאני מבלי לעשות שום ניתוח, ואלו נקראים "יופי טבעי".

המשך לקרוא

[הידעת?] מנהיגי צפון קוריאה

13738289_1756745964540213_7801555263472306258_o

לאחר מלחמת העולם השנייה נחלקה קוריאה לשני חלקים באופן שרירותי לפי קו הרוחב 38, המחלק אותה לחלק צפוני בחסות ברית המועצות וחלק דרומי בחסות ארצות הברית. בשנת 1948 התקיימו בחירות נפרדות בצפון ובדרום, בדרום קוריאה נבחר סינגמן רי כראש הממשלה הראשון, ובצפון מונה קים איל סונג, שלימים בנו ונכדו ימשיכו את השושלת כשולטים בצפון קוריאה הקומוניסטית.

קים איל סונג נולד כקים-סונג-ג'ו ליד פיונגיאנג ב15 באפריל 1912. בגיל 13 שינן בע"פ את כתביו של לנין, מנהיגה הראשון של ברית המועצות. בשנת 1919 היגר עם משפחתו למנצ'וריה שהפכה למרכז קוריאני במהלך הכיבוש היפני – דבר שעזר לו מאוד בבניית הלגיטימציה שלו כלוחם ביפנים הכובשים. קים איל סונג נעצר על ידי היפנים מספר פעמים והקים בין חברי כיתתו את איגוד נגד האימפריאליזם; בין היתר, נעצר ב-1929 ע"י היפנים בעוון פעילות אנטי יפנית וב-1931 הצטרף למפלגה הקומוניסטית הסינית. אך משום מה, פרט זה הועלם מההיסטוריה הרשמית שלו.

בעודו נרדף על ידי היפנים הוא בורח לבריה"מ וכך יצר קשרים עם מאו-דזה דונג, שליט סין. כך צברו הקוריאנים ניסיון מלחמתי בזמן הלחימה נגד היפנים וחלק מהם נשארו בסין לעזור להם במלחמת האזרחים. לקראת סיום הכיבוש היפני, שהסתיים עם תום מלחמת העולם השנייה, מקימים היפנים ועדות קוריאניות לביסוס השלטון – קים איל סונג מחבק את המפלגות לגוש הקומוניסטי בניגוד לדרום שמנסה להיפטר מכל מה שמריח מקומוניזם. כך, ביסס קים איל ג'ונג את שלטונו כשליט הצפון כשהוא תחת חסותם של סין ובריה"מ הקומוניסטיות, והוועדות שנוצרו בצפון החלו לבצע רפורמות חברתיות וסוציאליות רבות.

בצפון קוריאה השנה נספרת מלידתו של המנהיג הדגול הראשון, ועל כן היום – שנת 2016 נחשבת כשנת 105 בספירה הצפון קוריאנית.

קים ג'ונג איל נולד בבריה"מ ב-16.2.1942, לאביו קים איל סונג ולאשתו הראשונה – קים ג'ונג סוק, שנפטרה בשנת 1949. בתחילה נקרא "יוּרה" כאות מחווה לשלטון הסובייטי הקומוניסטי, אך לאחר מות סטאלין והתערערות הקומוניזם בברית המועצות, אביו של יורה מתייחס לשמו של בנו כבושה המסמלת את ירידת קרנה של בריה"מ ולכן משנה את שמו לג'ונג איל – ג'ונג מאימו, ג'ונג סוק ואיל משמו שלו – איל סונג. בשנת 1964 סיים את לימודיו באוניברסיטת "קים איל סונג", ועבודת התזה שלו בחנה את השפעתו של הסוציאליזם הכפרי (רעיון מקורי של אביו). עם סיום לימודיו האקדמאים החל להתקדם במפלגת הפועלים הקוריאנית, בין תפקידיו הראשונים היה לעודד מחדש את האידאולוגיה וצעירים נשלחו למפעלים ועודדו את העובדים להעריך אותה מחדש. ב-1980 כונה לראשונה "היורש המיועד" ומאותה תקופה החלו להבנות את התשתית התעמולתית סביבו. ב1997, שלוש שנים לאחר מות אביו, מונה רשמית למנהיג צפון קוריאה. שלוש שנים שבמהלכן "התאבל על אביו" ורק לאחר מכן תפס את המקום רשמית.

היו גורמים במערכת הפוליטית שהתנגדו לעלייתו של הבן אך קים איל סונג פיטר אותם (או הוציאם להורג) ובכך הכין את הקרקע עבור בנו. עם זאת, למרות שהמון חשבו שהשלטון שלו לא יהיה ראוי כי הוא קיבל אותו באמצעות נפוטיזם ובמיוחד לאור חוסר העניין שלו בשלטון בתחילה, הוא מצליח להוכיח את עצמו בביסוס השלטון וזאת משום שעבר הסמכה ראויה וארוכה (מקוּדם לאט לאט מהדרג הנמוך לגבוה ולא הוצב בדרג גבוה מלכתחילה, דבר שגרם לאנשים להעריך את עבודתו הקשה ואת הישגיו הפרטיים).

קים ג'ונג איל ידוע כאוהב נשים, אך אהבה רבה מזאת הייתה לו לשתיית קוניאק הנסי פרדייס (קוניאק מאוד יקר – כ1,500 עד 2,000 ₪ לבקבוק) והוגדר כיבואן הפרטי הגדול ביותר בעולם של האלכוהול הזה. עקב כשלים רפואיים רבים הוא נבדק על ידי רופא נורווגי שמודיע לו שהוא חייב להפסיק לשתות, וזאת משום שהוא סובל מסכרת, אפילפסיה ואף חטף שבץ מוחי וסבל ממחלות לב רבות. בנוסף, היה בעל אוסף ענק של סרטים "תיעודיים" ואף חטף שחקנית דרום קוריאנית מפורסמת ואת בעלה לשעבר – במאי סרטים ידוע בדרום, כדי שיפיקו עבורו סרטים.
בניגוד לאביו מיעט להופיע בציבור, והיו פעמים רבות שתהו היכן הוא – מה שגרם לקוריאנים רבים לצלם אותו בכל הפעמים שהוא כן הופיע (יש אפילו בלוג בטאמבלר שנקרא "קים ג'ונג איל מסתכל על דברים"), רק מאוחר יותר התגלה שהוא לא הסתובב בציבור בשל בעיותיו הרפואיות. כמו כן, מציינים שהיה עצמאי מאוד ומתנשא (אך לא לגובה), לא נותן כבוד לבכירים בניגוד לקונפוציאניזם, אנרגטי, מדבר מהר וחסר סבלנות (רווחה השמועה שירה למוות באחד מיועציו לאחר שהתעצבן עליו ורצה ללמד אותו לקח).

לקים ג'ונג איל היו שלושה בנים ושתי בנות והייתה שאלה מי יחליף את האב במותו. המתמודד הראוי ביותר היה בנו הבכור קים ג'ונג נאם, אך לאחר שנתפס עם פספורט מזויף בכניסתו ליפן בשנת 2001 הוא נאסר ומאז הפעם האחרונה שנראו עקבותיו היו במקאו (על פי השמועות הוא רצה לבקר בדיסנילנד ביפן ובגלל זה הוא זייף פספורט). כך בסופו של דבר נבחר הבן הצעיר – קים ג'ונג און, לאחר מותו של אביו משבץ בדצמבר 2011.

כאמור היום מכהן בצפון קוריאה הנכד בשושלת קים – קים ג'ונג און. קים ג'ונג און נולד ב-8 בינואר 1984, והחל את תפקידו כשליט משנת 2011. בתחילת כהונתו של קים ג'ונג און הודיעה צפון-קוריאה על הסכמה לכאורה לחדול מניסויים גרעיניים ומשיגורי טילים בתמורה לסיוע הומיניטרי. לזה התווסף סממן ריכוך נוסף כביכול – קים ג'ונג-און נשוי לרי סול ג'ו, לשעבר זמרת ומעודדת. הופעתה בציבור נחשבה בשעתו כסימן להפשרה מסוימת במשטר הצפון-קוריאני, משום שעמדה בניגוד מוחלט להיעדר כל מידע כמעט על בני משפחתם של שליטי צפון קוריאה עד אז.
בניגוד לשני סימנים אלה, בפברואר 2013, כשנה בלבד לאחר עלייתו לשלטון, ביצעה צפון-קוריאה ניסוי גרעיני שלישי במספרו – דבר שמשפיע על יחס ארה"ב כלפי צפון קוריאה מאז בהפעלת סנקציות חמורות.

עובדות נוספות שאולי תסוקרנו לדעת עליהן:

מונומנטים בצפון קוריאה- הערכה היא שבצפון קוריאה יש כ-40,000 פסלים ומונומנטים לקים איל סונג, ומסוף שנות השבעים החלו גם לבנות לקים ג'ונג איל. למעשה המונומנטים לא היו רק פסלים אלא גם כתיבה על מצבות בערים וכפרים, ספרים, הצגות, סרטים ומופעים שכתבו האב והבן. בנוסף, בביקורו של קים איל סונג אצל סוּקַרְנוֹ, נשיא אינדונזיה, הוא התלהב מסחלב מיוחד שהוכלא על ידי בוטנאי אינדונזי בשנת 1964. סוקרנו מיד קרא לסחלב – "הפרח קים איל סונג". ב-1975 הוכנס וגודל הפרח בצפון קוריאה ונקרא גם – "פרח הנאמנות" ו-"פרח האידיאולוגיה המהפכנית של קים איל סונג". בשנת 1988, ביום הולדתו ה-46 של קים ג'ונג איל הוצג פרחו הרשמי של הבן – פרח הבגוניה הדרום אמריקאי.

מיתוס הלידה – בצפון קוריאה קיימת אמת אחת שאין לערער עליה, לא משנה כמה מנותקת מהמציאות היא נשמעת. עם זאת, לאנשים שמגיעים מבחוץ קל מאוד להשוות את המיתוסים לעובדות – מה שלא ניתן להגיד על הצפון קוריאנים שחיים שנים תחת אמונה כי המיתוסים האלו אמיתיים. המיתוסים, כמובן, מוגזמים במטרה להאדיר את השליט ולשרת את האינטרס שלו. ניתן להשוות זאת למיתולוגיות הסיניות שלעיתים שינו אותן על מנת להתאים אותן לצרכים של סין.
על מי המיתוס הצפון קוריאני, קים ג'ונג איל נולד על הר פֶקְדוּ – שהיה הר קדוש. באותה תקופה רווחה אמונה שלעלות להר זה יזרז את הלידה, ולכן אימו העלה להר – שם הוא נולד. בעת לידתו הייתה קשת כפולה מעל בקתת המשפחה, כוכב חדש נצנץ בשמיים וסנונית עפה לבשר את הולדת היורש. קיימת רק הבעיה הקטנה שכל הסיפורים האלו לא תואמים את ההיסטוריה כפי שנחקרה לאותו הזמן, דבר שלא מונע מהצפון קוריאנים להמשיך להאמין בעליונותו של המנהיג.

מוות השליט בצפון קוריאה – כשמנהיג מת בצפון קוריאה זהו יום אבל, כולם מתאספים לצעדה שמלווה את המנהיג ובוכים בכי מר. כל הטקסים למותם של מנהיגים בצפון קוריאה מטרתם לתת לגיטימציה במוות, לשדר לעולם שיש המשכיות – בעת המוות של המנהיג הדגול השלטון בעצם עובר לבא אחריו, ומוות נותן למנהיג הבא את הלגיטימציה השלטונית שלו.
עם זאת, מותו של קים איל סונג (מנהיג צפון קוריאה הראשון) אמנם ביסס את שלטונו של בנו – קים ג'ונג איל, אך קשה היה לדעת מי מהאנשים סביבו באמת מונע על ידו או על ידי הלגיטימציה של אביו שנשארה עד היום (ניתן לומר את אותו הדבר על בנו – קים ג'ונג און).
המוות בצפון קוריאה הוא "מוות בסטייל", המיתוסים ממשיכים גם פה על מנת לבסס את שלטון היורש ולהעצים את שלטון הנפטר. לדוגמא – סיפור העגורים. העגור, המסמל חיי נצח וחוכמה, הפך למיתוס המוות של המנהיג בסיפור מפורסם בו הגיעו אלף עגורים לקחת את המנהיג לאחר מותו, העגורים שמעו את הבכי של כל העם על מות מנהיגו והחליטו לקחת אותו לארמון מפואר לכבודו. עוד מונומנט לאוסף.

 

המשך לקרוא

[סרטון] הופעת רחוב

15 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

הרי לכם הסרטון מהופעת רחוב של Kandis להקת הריקוד של קוריאה ואני. ההופעה התקיימה בחוף ירושלים ב29.8 במטרה לגרום לאנשים להכיר את תופעת ההאליו, במהלך ההופעה חולקו פליירים לאנשים שהתעניינו בריקודים ובשירים, והוסבר להם מה זה קייפופ ועל המוזיקה הקוריאנית (:

רקדניות: ליאור גוליאנקה, שלי ווקסמן, אנה עמנואל, לינור קיטן, סופי ויימן, אלינור יישאיב ומאיה עובד.
צילום ועריכה: דיאנה מושקוביץ ושני כהן.

וכמובן תודה רבה לכל מי שבא ועודד.

המשך לקרוא

שיעורי קוריאנית בתל אביב!

14 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

בוקר טוב לכולם!
אנחנו יותר משמחות לפרסם כאן קורס קוריאנית שעתיד להיפתח באזור תל אביב. כידוע לכם, ישנן מספר מסגרות המנהלות קורסים בקוריאנית ורובם מתקיימים בירושלים, אז הקורס הזה הוא הזדמנות מקסימה לכל מי שרוצה להתחיל ללמוד את השפה הקוריאנית ולא גר באזור הבירה. חשוב לציין שמעבר למיקום המרכזי בו ייתקיים הקורס הוא גם ילמד ע"י מורה קוריאנית, פקטור חשוב מאוד בלימודי שפה.

את הקורס תעביר הגב׳ ג׳אנג הי-ג׳ונג, מורה מוסמכת לקוריאנית שמלמדת בישראל לקבוצות ויחידים. חומרי הלימוד מיובאים מקוריאה ונלמדים באוניברסיטת יונסיי ובאוניברסיטת קוריאה. הקורס יתקיים בכיתת הלימוד ברחוב מרכז בעלי מלאכה 4, בסמוך לצומת של קינג ג׳ורג׳ ואלנבי.

לפרטים נוספים, למחירים ולשאלות אתם מוזמנים לשאול כאן או את Maya Mordechay, שמנהלת את ההרשמה ותשמח לענות לכולכם. לקבוצה: https://www.facebook.com/groups/1268646819852112/

המשך לקרוא

[חדשות] רעידת אדמה בדרום קוריאה

13 בספטמבר 2016

כללי

אין תגובות

רעידת אדמה בעוצמה 5.8 בסולם הסייסמי, החזקה ביותר שנראתה בקוריאה מאז 1978, פגעה אמש בעיר ההיסטורית גיונגג'ו בשעה שמונה וחצי בערב; כך דיווחה ההנהלה הקוריאנית המטאורולוגית ביום שני. רעידת האדמה התרחשה כחמישים דקות אחרי רעידה קודמת, בעוצמה של 5.1, ולפחות 22 רעידות נוספות בעוצמה 2 עד 3 נשמעו עד עשר בלילה. השר לביטחון הציבור הקים משרד לניהול אסונות – צוות חירום שמטרתו לנטר נזקים ולפעול באמצעי החירום המתאימים.

הנקודה המרכזית שבה החלה רעידת האדמה הראשונה היה בית ספר היסודי "נאנאם" שבגיונגג'ו; הרעידה השנייה הייתה במרחק של כקילומטר וחצי משם. הרעידות התפזרו לאורך כל המדינה, כולל סיאול, וזעזעו את האנשים שחשו בהן. הרעידות היו חזקות כל כך עד שהורגשו אפילו בקיושו שביפן, והממשלה הדרום קוריאנית הורתה לאנשים להתפנות במהרה לאזורים מוגנים ובטוחים.

על פי חברת הכוח ההידרו-גרעיני בקוריאה, תחנות הכוח הגרעיני הפועלות בסמוך לגיונגג'ו ממשיכות את פעילותן כרגיל. מתקני ייצור רבים בפוהאנג ובאולסאן (שרובם בבעלותם של היונדאי-מוטורס, SK והתעשיה הכבדה של היונדאי.) לא הושפעו מהרעידות. עם זאת, תחנת גז טבעי באולסאן, הממוקמת רק כמה קילומטרים מגיונגג'ו, נסגרה בעקבות הרעידות. תחנות רכבת תת-קרקעיות בבוסאן הפסיקו את פעילותן באופן זמני, ורכבת הKTX המהירה המסיירת באזורים בהם פגעה רעידת האדמה מנמיכה את מהירותה למקרה שיחולו עוד רעידות-משנה שיחבלו במסילות הרכבת.

נכון ל1 לפנות בוקר שישה אנשים נפגעו, בניהם אישה שנפצעה ממסך טלוויזיה שנפל עליה מלמעלה בעקבות הרעידות. הממשלה מדווחת על יותר מ-30 מקרים קטנים של רכוש שננזק, סדקים בקירות וכ'ו.

במזל, לא נגרם נזק ממשי לחיי אדם פרט למעט נזק לרכוש.
ישראל שולחת את תמיכתה בדרום קוריאה.

המשך לקרוא

פוסטים אחרונים מהפייסבוק

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.
Free Web Hosting